Ökoiskola

A szeptember 28-i Öko-szakkörön 19 aktív tanuló kigyomlálta a sziklakertet, a virágágyást, illetve évelő növényeket ültetett. Jól bántak a kerti szerszámokkal! A jó hangulatú munka közben megismerkedtek a közönséges földigilisztával, a spanyol csupaszcsigával, illetve több beporzó rovarral. A vidám foglalkozás végén a gyerekek illatos levendulával és hasznos, új információkkal tértek haza.

Nagy Rita
szakkörvezető

A korábbi évekhez hasonlóan idén szeptemberben is megszerveztük hatodikosaink rendhagyó természettudományos foglalkozását, az erdei iskolát. A 6.a és 6. e osztályosokkal 1-1 napot a Várkertben töltöttünk.
Kiadós gyalogtúrát tettünk a Várkert és a Külső-Várkert útjain. Megismerkedtünk azokkal a fákkal és cserjékkel, melyek a 6. osztályos tananyag részét képezik. A nyíló őszi virágok, az érő termések felkeltették a gyerekek érdeklődését.
Újdonságként megtapasztalhattuk egy vizes élőhely jellegzetes élővilágát is a várkerti tónál. A nádas, a gyékényes, a tó közepén lebegő tavirózsák, a hínárnövények, az itt élő békák, szitakötők, molnárkák…. mind-mind új élményt jelentettek. A legnagyobb sikert a tóban élő kisebb halrajok és nagyobbra nőtt rokonaik etetése aratta.
A tapasztalatszerzést játékos vetélkedővel zártuk, mely során a gyerekek próbára tehették figyelmüket, emlékezetüket és fantáziájukat. A hasznosan töltött napot egy kis játszótéri kikapcsolódással tettük emlékezetessé.

Saár Györgyi
szaktanár-szervező

A víz világnapja (március 22.) alkalmából a Pápai Víz- és Csatornamű Zrt. pályázatot hirdetett az ivóvízfogyasztás ösztönzése, valamint édesvizeink és környezetünk védelme érdekében. Az általános iskolások három kategóriában küldhették be munkáikat: rajz, digitális rajz és fotó. A március 27-i ünnepélyes eredményhirdetésen derült ki, hogy országossá vált a verseny, mivel Magyarország távoli városaiból is érkeztek pályaművek. A cég székházában Vörös Dániel vezérigazgató köszöntötte a helyezetteket, értékelte a munkákat, és kihirdette az eredményeket. Iskolánkból négy tanulót hívtak be a díjkiosztóra:
Somogyi Lili 5.a első, Pósa Petra 4.c második, Dobos Milán 4.c harmadik helyezést szerzett. Fehér Zoltán 5.e különdíjat kapott. Imre István Zsoltné, pedagógiai asszisztens kísérte el őket a Vízmű utcába. Tünde néni le is fényképezte a gyerekeket alkotásaikkal, mivel a Vízmű kiállítást készített a munkákból, a gyerekek nem hozhatták haza a kinyomtatott digitális rajzaikat. A szervező kitett magáért, jelentős összegű vásárlási és könyvutalványt kaptak jutalmul. A vendéglátásra sem lehetett panasz, friss pogácsával, aprósüteményekkel és stílusosan talpas pohárból tiszta vízzel kínálták vendégeiket.
Somogyi Lili (5.a, médiaszakkör): szabadkézzel is, számítógéppel is szeretek rajzolni. Ezt a rajzot informatikaórán készítettem. Két földgömböt ábrázol szárazföldekkel, tengerrel; kezük van, egy pohár tiszta vizet adnak egymásnak. Nagyon örülök, hogy első lettem az összes felsős közül. Jó hangulatban telt az eredményhirdetés. Kedvesek, barátságosak voltak.

Március 24-én, péntek délután víz világnapi vetélkedőt szervezett 3. és 4. osztályos csapatoknak Saár Györgyi, a természettudományi munkaközösség vezetője, valamint Vilman Melinda szaktanár. A gyerekek a vízzel, a vízi élőlényekkel, a víz védelmével, takarékos felhasználásával, a környezet megvédésével kapcsolatos kérdésekre válaszoltak. Többek között totót, szókeresőt, keresztrejtvényt oldottak meg. Állatok nevét találták ki anagrammából. Igaz-hamis állítások között döntöttek, állatokat ismertek fel testrészletük fotójáról. A vidám hangulatú vetélkedőn azonos pontszámot értek el a lelkes csapatok mind az első, mind a második helyen.
I. megosztva:
3.e csapata. Tagjai: Horváth Bendegúz, Jakab Zsófia, Mód Szófia, Szabó Luca, Tshiyombo Agnes Mudimbi.
4.e csapata. Tagjai: Drávai Abigél, Szalai Soma, Vadicsku Réka Őzike, Horváth Csanád Máté.
II. megosztva:
3.c csapata. Tagjai: Balogh Mátyás, Dobos Máté, Nebenführer Ákos Balázs, Simon Benedek, Tompa Lili.
4.c csapata. Tagjai: Barkaszi Nándor, Chellappa-Németh Anabel Carmel, Dobos Milán, Morzsa Emma, Pap Nóra, Schmidt Csenge.

Augusztus
- öko munkacsoport megbeszélés Felelős: Saár Györgyi

Szeptember
- erdei iskola 6.a. Felelős: Tischlerné Simon Tímea, Vilman Melinda
- erdei iskola 6.e. Felelős: Bertalan Ágnes, Vilman Melinda
- a sziklakert és az udvari zöld terület rendbetétele. Felelős: Saár Györgyi, Vilman Melinda

Október
- őszi papírhulladék gyűjtés. Felelős: Vilman Melinda
- állatok világnapja: tanulmányi séta a Lovasiskolába (5.évf.). Felelős: Saár Györgyi
- Földünkért világnap: fotópályázat, kiállítás. Felelős: Saár Györgyi, Vilman Melinda

A teljes munkaterv itt olvasható.

A szeptemberi tanévkezdés óta fontos feladatunk volt a járványügyi előírások betartatása. Nagy hangsúlyt fektettünk az egészséges táplálkozás és a rendszeres testmozgás egészségmegőrző szerepének tudatosítására. 1-6. osztályos tanulóink az idei tanévben is kaptak a gyümölcsprogram keretében friss gyümölcsöt és ivólevet. Az iskolatej akciónak köszönhetően minden gyermek hozzájuthatott egészséges tejtermékekhez. Ehhez kapcsolódóan törekedtünk a szelektív hulladékgyűjtés eredményességén javítani, annak fontosságát tudatosítani. Ebben a kérdésben van még javítani valónk.

A tanév során teljesítettük a vállalásaink jó részét. A programok során igyekeztünk minél több tanulót bevonni, élményhez juttatni.
Az alábbi programokat valósítottuk meg:
- határtalanul Erdélyben – 7. és 8. évfolyamosok
- erdei iskola – 6. évfolyamosok
- Magyar Diáksport Napja – városi sportverseny, iskolai osztályok közötti versengés
- sziklakert gondozása
- papírgyűjtés
- állatok világnapi látogatás a lovasiskolában

Közzétéve: 2022.05.02

Itt a tavasz! Kis segítőinkkel és a pedagógiai asszisztensek támogatásával újjá varázsoltuk a sziklakertünket. A színes virágok ültetése mellett a régieket is megfiatalítottuk.

Saár Györgyi
munkaközösségvezető