Határtalanul Erdélyben

Közzétéve: 2021.09.21.

Szeptember 6-án 44 diák és 4 kísérő tanár indult útnak Erdélybe a Határtalanul pályázat keretében. Hosszú utazás után megérkeztünk első állomásunkra, Aradra, ahol Zala György Szabadság- szobrát tekintettük meg. Ezután meglátogattuk a híres erdélyi fejedelem, Bethlen Gábor szülőházát Marosillyén. A nap záró programjaként felvonó szállított minket Déva várába. Aznap a vacsora után a dévai Szent Ferenc Alapítvány gyermekotthonában hajtottuk álomra fejünket.

Másnap korán keltünk, hogy időben megnézhessük a világhírű Vajdahunyad várát. Utána látogatást tettünk Nagyszebenben, vagyis Hermannstadtban, a legszebb szász városban, majd Medgyesen tettünk rövid sétát. Utunkat Segesvár felé folytattuk, a közelben, Fehéregyházán az Ispánkútnál, a költő feltételezett elestének helyén megkoszorúztuk Petőfi Sándor emlékművét. Aznapi szállásaink Farkaslakán voltak: a lányoknak az Anikó, a fiúknak az Ábel bölcsője panzióban. Az utóbbiban kitűnő vacsorával kényeztettek minket.

A harmadik nap kezdéseként a híres író, Tamási Áron síremlékén helyeztünk el koszorút. Ezután a Szejkefürdőn található Mini Erdély Parkban jártunk, ahol Erdély látványosságainak makettjeit csodáltuk meg, sőt vállalkozó szellemű társaink a minivonatot is kipróbálhatták. A délután folyamán a Békás-szorosban és a Gyilkos-tó körül tettünk izgalmas sétákat. A nap utolsó állomása Székelyudvarhely volt.

A negyedik nap a fazekasmesterségéről híres Korondon nézelődtünk és vásároltunk. Aznap még túráztunk a Tordai-hasadékban, majd nemrég a világ 25 leghihetetlenebb látnivalója közé választott Tordai sóbányába ereszkedtünk le. Ki gondolná, hogy 120 méter mélységben óriáskerék, játszótér, csónakázótó működik? Ezen a napon a szállásunk Sínfalván a Kereki vendégházban volt.

Az utolsó, ötödik nap Kolozsvárra látogattunk, ahol a méltán híres Mátyás királyt ábrázoló szoborcsoportot láthattuk. Hazafelé útba ejtettük a csodás kalotaszegi hímzésekkel díszített körösfői református templomot. Az utolsó megállónknál, a Király-hágónál egy közös fotóval búcsúztunk Erdélytől. Este 10 óra körül érkeztünk meg Pápára.
Ez a kirándulás gazdagított gyönyörű tájakkal, új ismeretekkel, és a sok érdekes történet, legenda mellett azt is megtudtuk kedves idegenvezetőnktől, hogy a székely útlevél a bicska.

Bertalan Lara Mia, Keresztes Csenge, Reményi Réka (7.e)